Hemligheten bakom stickade flätor är lättare än man tror och tar bara några minuter att lära sig.

För att sticka en fläta måste man – byta plats – på maskor och då behöver man en extra flätsticka, eller hjälpsticka för att skapa höger respektive vänstervridningar. En fläta stickas oftast mot en bakgrund av avigvänd slätstickning.
 
 

 
Maskorna på hjälpstickan lägger du antingen framför eller bakom arbetet beroende på åt vilket håll du vill att flätan ska luta. I Stickskolans hjälpvideo ligger stickan bakom arbetet och gör då en fläta som lutar åt höger. Antalet varv mellan flätvarven avgör hur kompakt eller ”utdragen” flätan blir; färre antal varv ger en tätare fläta, fler varv mellan vridningarna en mer utdragen fläta. I ett tjockare garn behöver man antagligen fler varv mellan vridningarna, i ett tunt garn kan man sticka färre varv.

Flätor drar ihop stickningen, så en provlapp stickad med en fläta kommer att vara avsevärt mindre än en provlapp i slätstickning i samma garn. Vill man lägga in flätor i arbetet måste man alltså öka antalet maskor för att plagget ska passa.

I beskrivningen nedan är flätorna stickade mot en bakgrund avigvänd slätstickning och det är flätans bredd inklusive 2 maskor på var sida som anges, ex. ”bård med 12 maskor”, men för tydlighets skull är flätorna på våra bilder stickade med ett högre antal maskor på var sida än 2.

Fläta på engelska: cable
Flätsticka på engelska: cable needle

 

Enkel fläta över fyra maskor

mönster fläta

Bård med 8 maskor

Fläta 4 maskor vänster: lyft över två m på flätstickan och håll den framför arbetet, 2rm, sticka flätstickans maskor räta
Varv 1 och 3 (räts): 2am, 4rm, 2am
Varv 2 och alla aviga varv: sticka rm på rm och am på am
Varv 5: 2am, fläta 4 m vänster, 2am
Varv 6: som varv 2
Upprepa v 1-6.

.

 
Här hittar du fler mönsterbeskrivningar på flätor »

Fler instuktionsvideos »