Stickade tåtar

.

Sticka tåtar på ett enkelt sätt

Agneta Byers visade mig vid ett kurstillfälle ute på Bogesund hur man gör tåtar på ett enkelt sätt, och fort går det… Jag kan tänka mig att göra riktigt långa tåtar som man sedan stickar ihop med jättetjocka stickor. Du stickar med strumpstickor och ”kruxet” är att du aldrig vänder på stickningen.

.

Här har jag lagt upp 5 maskor med ett ullgarn Merrie, du anpassar antal maskor efter hur tjock du vill att tåten ska vara. Ta sedan tråden bakom stickningen och lägg vid den första maskan du stickade och sticka varvet igen. Du stickar alltså hela tiden från höger till vänster och vänder aldrig.

Här ser du mer hur du lägger tråden bakom och börjar sticka från höger till vänster igen.

Början på en tåt, tre varv är stickade och en tåt som blivit lite längre. När du är nöjd med längden är det bara att maska av som vanligt.

.