.

virkad mormorsruta

Lilian i färdigt tillstånd.

.

…kristnad till det högtidligt klingande namnet Waterlily, dvs. Näckros, hädanefter benämnd Nakna Lilian…

Ja, när jag ändå har virkat mig halvt förtvivlad sedan förra inlägget ( titta på ”Mormorsrutor” under strukturer på stickskolan… ) så är det väl lika bra att avsluta det hela med pukor och basuner. Mitt nästa projekt blir att spela Guitar Hero på heltid, iklädd en stickad svart leotard, dock då till alla andras förtvivlan.

Nåväl, här följer nu ännu en rolig liten ruta, att kanske användas på en kudde, eller utspridd här och där på en filt i gott sällskap. Mitt eget förslag är (naturligtvis) flera stycken ihopvirkade till ett något knöligt sittunderlag som man elegant drar fram ur ryggsäcken nästa gång man tvingats följa med på ungarnas friluftsdag; resultatet blir att man snabbt och enkelt friskriver sig från kommande utflykter.

Kul att göra är den i alla fall, och rysligt söt. Observera att när jag pekar med hela handen och påbjuder färgbyte, så behöver man inte alls bry sig om det; som ni ser på bilden har jag själv inte följt mina goda råd, utan gjort efter eget tycke och smak (nu frågar sig läsekretsen hur många personligheter som egentligen döljs bakom mitt fagra nylle…). Dessutom har jag lagt till den innersta lilla ”ringen” i turkost helt på eget bevåg. Detta göres när rutan är färdigvirkad genom att med en lös garnända virka fasta maskor runt grundvarvet och mellan stolparna. Det tillkom när jag tyckte att blomman behövde piggas upp lite (eftersom jag som sagt inte följde instruktionerna om färgbyte…).

Att virka bakom föregående varv kan tyckas märkligt, men med djärvhet och mod så vänder man helt enkelt rutan upp och ned så att man får avigsidan mot sig och fortsätter där. Sedan är det bara att vända tillbaka när nästa varv börjar. Och så vidare, och så vidare. Mycket nöje!

*-* repetera mellan

* repetera från

Grundvarv: Virka 8 lm med garn A, slut till en ring med en sm.

Varv 1: 6 lm (räknas som 1st + 3 lm), (1 st om ringen, 3 lm) 7 ggr. Avsluta med sm i tredje lm (första st). (=8 st).  Klipp av garn A.

Varv 2: Med garn B. Börja i valfri 3lm-båge. (1 fm, 2 lm, 3 st, 2 lm, 1 fm) om samma båge) *(1 fm, 2 lm, 3 st, 2 lm, 1 fm) om nästa lm-båge* 7ggr.  Obs! slut ej med sm. (=8 blomblad)

Varv 3: * 5 lm, virka nu bakom föreg. varvs blomblad, hoppa över ett blad, 1 fm i nästa st från föreg. varv. Repetera från * till slutet av varvet.  Slut ej med sm. (=8 lm-bågar)

Näckros - baksida

Så här ser Lilian ut bakifrån; om man kisar med båda ögonen kan man se hur lm-bågarna ska virkas på baksidan, samt 1:a v. efter färgbytet, dvs. varv 7.

Varv 4: *(1 fm, 2 lm, 5 st, 2 lm, 2 fm) om nästa lm-båge* till slutet av varvet. Slut ej med sm. (=8 blomblad)

Varv 5: *7 lm. Virka nu bakom blombladen, hoppa över ett blad, 1 fm i nästa fm från varv 3. Repetera från * till slutet av varvet. Slut ej med sm. (=8 lm-bågar)

Varv 6: *(1 fm, 2 lm, 7 st, 2 lm, 1 fm) om nästa lm-båge. Repetera fråm * till slutet av varvet, avsluta med 1 sm i första fm. (=8 blomblad). Klipp av garn B.

Varv 7: Med garn C. Virka nu bakom blombladen. Börja i valfri fm från varv 5. 3 lm (räknas som 1 st), 2 st i samma m, 3 lm. *(3st, 3lm, 3st) i nästa fm (=hörnet), 3 lm **3 st i nästa fm, 3 lm**. Repetera från * 2 ggr och från * till ** en gång till. Avsluta med 1sm i första st.

Varv 8: 3 lm (räknas som 1st), 1 st i varje st och 3  st om varje lm-båge samt (2 st, 3 lm, 2 st om varje lm-båge i varje hörn. Avsluta med 1 sm i första st.

Varv 9: 3 lm (räknas som 1 st), 1 st i varje st, samt (2 st, 3 lm, 2 st) om varje lm-båge i varje hörn varvet runt. Avsluta med 1 sm i första st.

Varv 10: 1 lm, 1 fm i varje st, samt (2 fm, 1 lm, 2 fm) om varje lm-båge i varje hörn. Avsluta med 1 sm i första fm. Klipp av garn C.

Varv 11: Med garn B. 1 fm i varje fm, samt 3 fm om varje lm i varje hörn. Avsluta med 1 sm i första fm.

Fäst alla trådar, och efter avslutat värv, blöt och spänn ut med knappnålar (”blocka”) ity den kan vara lite ojämn i kanterna (dom tenderar att bli det, de små liven). Visa sedan glatt upp resultatet för grannar och bekanta, nära och kära samt andra oskyldiga medborgare du helt oprovocerat hoppar på !

Bara bara Blad

.

.

2 thoughts on “Roliga Rutan Lilian

  1. Do you know a list of crochet terms in Swedish and English? I am learning Swedish but don’t know enough to undesrtand this. However, I really would like to try my hand at this pattern. Thank you.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*
Website

four × 2 =