Dödergök, månadens bloggare på stickskolan.se

.

Mars månads Bloggare är Dödergök. Ni som bloggar känner nog igen sidan.

Bloggare är en av de större inspirationskällorna, oftast lite halvfreaks när det gäller sin entusiasm och som generöst delar med sig till oss andra. Hurra för alla er därute som lägger ner engagemang och tid för att dela med er!

Så här skriver Dödergök själv: “Med ett tidigt intresse för färg och form och rötterna djupt rotade i Dalarna är det nog inte så konstigt att textilen blev min stora kärlek. Nästan ingenting får mig så inspirerad som materialet i sig själv. Att låta fingrarna vandra mellan nystanen i garnhyllan, känna skillnaden mellan halkig alpacka, sträv ull och kyligt silke….”

Här kan du läsa Dödergöks hela inlägg Månadens Bloggare

.

Prickigt är det nya svarta iaf i stickbloggvärlden


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*
Website

three × 3 =