Knitting Peace Premiär januari 2013 På bild: Matleena Laine
Foto: Mats Bäcker

Nypremiär på Artipelags Artbox, Värmdö, 13 nov 2014 – 11 jan 2015

Spelas den 15 mars -1 april

Cirkus Cirkörs nya föreställning Knitting Peace hänger vi oss åt svårlösta knutar och evighetsmaskor i ett scenrum fyllt av garn, trassel, linor och trådar. Aino har stickat sig allt längre in i sin egen värld. Ilona undersöker repens möjligheter högt uppe i luften. Matleena har nystat in sig i filosofiska frågor om livet och strävan, medan Jens är en akrobatisk härva av kärlek, längtan och rastlöshet. Alex undersöker konstruktioner och kedjereaktioner medan han balanserar på linor och strängar. Och Samuel är en looptok som har gått loss bland garn och stickljud för att skapa en unik ljudbild.

Forskare menar att längtan efter att få det bättre är det som håller oss vid liv och att det värsta som kan hända är att vi uppnår allt vi strävar efter. Är strävan efter en omöjlighet vägen till lycka? Att sträva efter fred på jorden, är det att sträva efter det omöjliga? Går det att sticka fred?

Idé och Regi Tilde Björfors
Webb: Cirkus Cirkör