Kerstin Lövgen tänker, drömmer och tittar på tröjor men framför allt så stickar hon tröjor.

[spacer size=”0″]

Kerstin Löfgren

Kerstin Löfgren tänker, drömmer och tittar på tröjor men framför allt så stickar hon tröjor. Inspirationen hämtar hon från keramik och textil från 50-talet. Det är den tidens form- och mönsterspråk tilltalar henne mest och som hon växte upp med. Läs mer om Kerstin här

kerstinlofgren.blogspot.se

[spacer size=”25″]

Månadens Pofil Karin Holmberg Bild 2

[spacer size=”0″]

Karin Holmberg

Broderier istället för tryckta tyger, på trikåkläder istället för vadmal. En uppdaterad folkdräkt som är lättburen. Där startade Karin Holmbergs examensarbete på HV Skola med broderade kläder, som blev en utställning på Möbelmässan, vilket ledde till att det blev en bok och sedan en blogg och nu kurser i broderandets ädla konst och kontakter med en massa fantastiskt kreativa människor, både i Sverige och utomlands. Läs mer om Karin här…

karinholmberg.se