Tävling April

Som du vet finns det väldigt mycket olika sorters kvaliteter av garn. Ibland tänker man inte alltid på var de kommer ifrån. Vår fråga i denna tävling är: “Mohair” är ett ullfiber, men från vilket djur kommer det?

Vad är rätt?

A: Från angorakaninen
B: Från angorageten
C: Från Lamadjuren

Tävlingen är avlutad.
Vi annonserar ut vinnarna 1 maj. Tack till alla som deltagit!

Rätt svar: Angorageten

Grattis till vinnarna:

Marina Ohls från Jokkmokk
Jeanette Skånberg från Kungälv
Michael Andersson från Möklinta


 

.

Tedman Kvist YarnsPris: 20 nystan, jo det är sant!…. 1 kg till var och en av Thomas Kvist Yarns “Summerbreeze”. Ett superskönt italienskt sommargarn i fina färger! Du väljer färg själv, se här. Thomas Kvist är en mycket generös sponsor tycker vi på Stickskolan!

 


.

 

.